ciekawostki komputerowe

Ciekawostki komputerowe

Jak powstały komputery i dlaczego?

Obecnie komputery towarzyszą nam wszystkim, nawet podczas najbardziej prozaicznych czynności. Niektórzy wprost nie wyobrażają sobie bez nich życia. Dla jeszcze innych stanowią sposób do zarabiania na życie. Ułatwiają wiele rzeczy i sprawiają, że wcale nie trzeba wszędzie pojawiać się osobiście, aby faktycznie tam być. Jak jednak powstały maszyny, które tak bardzo ułatwiają nam współczesne życie? Z pewnością warto znać te ciekawostki komputerowe, które dotyczą właśnie tego sprzętu!

Pierwszy komputer na świecie

Co ciekawe, został stworzony przez angielskiego uczonego i jego pierwotne przeznaczenie było zupełnie inne niż to, jakie zazwyczaj przypisuje się komputerom obecnie. Przede wszystkim Eniac- bo tak nazwano pierwszy komputer- miał na celu wykonywać skomplikowane operacje matematyczne, które były potrzebne wojsku. Pierwszy komputer został więc stworzony do celów militarnych. Za jego pomocą można było szacować rodzaje potrzebnych pocisków, jakie powinny zostać użyte, a także siłę uderzenia związaną z daną bronią. Niezwykły komputer umożliwiał także tworzenie rozległych i skomplikowanych tablic balistycznych, które naprawdę okazywało się bardzo przydatne i bardzo dokładne. Jak dowiemy się czytając ciekawostki komputerowe, pierwszy komputer był sporej wielkości maszyną i raczej mało kto kojarzył go z taką rozrywką, jakiej komputery współcześnie dostarczają ludziom. A jednak, od samego początku jego działanie opierało się o matematykę i praktycznie tak pozostało. Pomysł na komputer rozwijał się szybko, a kolejne wersje komputerów stopniowo zaczęły zajmować coraz mniej miejsca na półkach.

A jak wyglądały okoliczności stworzenia pierwszego laptopa?

Laptopy są obecnie bardzo szeroko wykorzystywane, a producenci sprzętu komputerowego wprost prześcigają się w tym, aby mogły być coraz mniejsze, coraz lżejsze i coraz wygodniejsze. Oczywiście, jak w przypadku wielu wynalazków tego typu, także o ta ciekawostka o komputerach może być dla nas zaskakująca- pierwszy laptop stworzony został dość późno, bo dopiero w 1979 roku. Stworzony prototyp laptopów został stworzony na potrzeby NASA i miał być komputerem, który stworzony został dla kosmonautów do użytkowania w statkach kosmicznych. Tak naprawdę jednak w tym celu się nie sprawdził. Coraz atrakcyjniejsza wydawała się jednak wizja komputera, który można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie- nawet w kosmos. Stąd też wzięto pomysł na prototyp dzisiejszego laptopa i zaczęto go udoskonalać do wersji użytkowej, która jest nam znana do dzisiaj. Prace nad wydajnością i jeszcze bardziej komfortowym użytkowaniem tego sprzętu w zasadzie nadal nie ustają. Wśród bardzo silnych trendów znajdziemy także coraz większy nacisk na urządzenia konwertowalne, a więc takie, które szybko można przekształcić i dopasować do potrzeb. Z laptopa można zrobić tablet, a z tabletu- smartfona. Kupując taki sprzęt możemy więc mieć jedno urządzenie, które posłuży nam do bardzo wielu celów.