esport

Czym jest esport i co ma wspólnego ze sportem?

O esporcie mówi się coraz więcej, coraz częściej organizowane są także zawody, w których biorą udział i rywalizują ze sobą osoby z całego świata. Okazuje się, że ten rodzaj rozrywki daje tyle samo radości osobom, które są graczami jak i tym, którzy stanowią widownię. Czym tak naprawdę jest esport i czy esport to sport? Sam termin „esport” nie doczekał się jeszcze swojej podręcznikowej definicji, jednakże nie trzeba długo zastanawiać się, aby stwierdzić, że jest to pewien rodzaj rywalizacji pomiędzy całymi drużynami lub też pojedynczymi zawodnikami, gdzie miejscem rywalizacji staje się gra wideo. Takich gier jest oczywiście całe mnóstwo. Zastanawiając się, co to jest esport można więc wyobrazić sobie rozgrywkę, w której bierze udział wiele osób w tym samym czasie, ale niekoniecznie w tym samym miejscu. Najczęściej, ze względu na charakter tej rywalizacji, osoby, które biorą udział w rozgrywce nie muszą nawet się spotykać- wszystko może się odbyć za pośrednictwem odpowiednio szybkiego łącza internetowego.

Esport jako rodzaj dyscypliny sportowej

W momencie upowszechnienia się esportu i coraz większego zainteresowania tym tematem, zaczęto się zastanawiać, co tak naprawdę wspólnego ma ze sobą typowy sport oraz esport. Definicja esportu mówi o rywalizacji, z którą możemy mieć do czynienia w takim samym stopniu, co w przypadku każdej innej dyscypliny sportowej. Dlatego też postanowiono, że najlepszą decyzją będzie rozszerzenie definicji sportu, która znalazła się w obowiązującej od 2010 roku ustawie. Podążając za wprowadzonymi zmianami, możemy śmiało powiedzieć, że esport jest zaliczany do dyscyplin sportowych. Ministerstwo co prawda zaznacza, że nie można zrównać klasycznego sportu z esportem, ale dzięki odpowiedniemu rozszerzeniu definicji sportu, jaka znalazła się w dokumencie, esport może być zaliczany do dyscyplin sportowych.

Wizerunek typowego gracza oraz zawodnika, który uprawia esport

Stereotypowy obraz gracza- amatora gier komputerowych to raczej mężczyzna z nadwagą, który nie dba o swój wygląd fizyczny, ani też o swoją dietę. Niektórzy mają takie wyobrażenie odnośnie wszystkich graczy, tymczasem z esportowcami jest inaczej. Znacznie bardziej dbają oni o swoją sprawność fizyczną, gdyż jak pokazuje praktyka- naprawdę pomaga to w osiąganiu coraz to lepszych wyników. Coraz częściej stosują oni odpowiednio dobrane suplementy diety, które mają za zadanie poprawić ich koncentrację, pamięć oraz usprawnić procesy myślowe. Mówi się także o stosowaniu środków dopingujących, chociaż mogłoby się wydawać, że esport może być od nich całkowicie wolny. Jak pokazują liczne przykłady, okazuje się, że jednak nie jest to rywalizacja tylko i wyłącznie intelektualna, a to sprawia, że faktycznie sport ma bardzo wiele wspólnego z tradycyjnym sportem. Co to jest esport i jakie wyzwala emocje możemy przekonać się podczas licznych zawodów i turniejów, możemy wybrać taki, w którym gracze wybierają grę, która jest bliska także i naszemu sercu.