pad i komputer

Jak sprawdzić czy gra zadziała na komputerze?

Jakie gry uda się nam uruchomić na sprzęcie, który posiadamy?

Zapaleni gracze komputerowi często inwestują w sprzęt, który jest dedykowany właśnie do tego, aby wykorzystywać go do gier o dużych wymaganiach sprzętowych- zarówno pod kątem procesora, pamięci operacyjnej jak i dobrej, dedykowanej karty graficznej. Jednakże, nie każdy pasjonat gier komputerowych od razu może pozwolić sobie na zakup dedykowanego komputera dla gracza, który ze względu na fakt, że posiada w sobie wysokiej jakości komponenty, automatycznie posiada też cenę wyższą od standardowej. A jednak, jeśli posiadamy w zanadrzu jakikolwiek komputer, który wydaje się sprawnie wykonywać większość operacji, możemy próbować uruchamiać na nim mniej lub bardziej zaawansowane gry i sprawdzać, czy będzie można na dłuższą metę z nich komfortowo korzystać. Jednakże, jak sprawdzić czy gra zadziała na komputerze, który posiadamy?

Wymagania minimalne oraz zalecane

Zazwyczaj, w przypadku każdej z gier o bardziej zaawansowanym charakterze, jej producenci zamieszczają informację o tym, jakie powinniśmy posiadać minimalne wymagania sprzętowe, aby gra mogła się nam w ogóle uruchomić. Listę tych wymagań możemy porównać z parametrami posiadanego przez nas sprzętu. Jeśli uda się nam spełnić wymagania minimalne- gra najprawdopodobniej się uruchomi, jednakże nie zawsze możliwe będzie korzystanie z niej. Za pewne wielu z nas zna sytuację, kiedy uruchomiona gra ciągle się zacina, resetuje lub działa w znacznie bardziej spowolnionym tempie dodatkowo tracąc na płynności. Jak widać, samo uruchomienie się gry jeszcze nie gwarantuje nam sukcesu. Dlatego też obok minimalnych wymogów sprzętowych często zamieszczana jest także informacja o tych zalecanych, czyli o takich, które zagwarantują nam komfortowe korzystanie z gry, jej dobrą dynamikę oraz płynność.

A jak sprawdzić czy gra zadziała na komputerze w szybszy sposób?

Oczywiście, najczęściej nikomu nie chce się sprawdzać tych parametrów samodzielnie, co stanowi dość żmudne zadanie. Dlatego też często zadawane są pytania na forach odnośnie rozruchu konkretnych gier, gdzie uzyskiwane odpowiedzi mogą pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego, ktoś znalazł receptę na ten problem uruchamiając w sieci serwisy, które wspomagają w tej kwestii graczy. Wystarczy w specjalnej aplikacji wpisać parametry swojego sprzętu- które mimo wszystko musimy znać- a także wskazać, jaką grę będziemy chcieli uruchomić na naszym komputerze. Aplikacja sama poda nam, czy będzie to możliwe, a także wskaże, czy nasze parametry wydajnościowe umożliwią nam komfortową grę. Dodatkowo, możemy też liczyć na informację o tym, jaki parametr naszego sprzętu jest najsłabszy i którego poprawienie znacznie zwiększy płynność w grze. Gdybyśmy chcieli nasz sprzęt udoskonalać lub rozbudowywać- taka informacja może się dla nas okazać bardzo przydatna. Z pewnością, warto skorzystać z takiej aplikacji chociażby na próbę, aby przekonać się o tym, czy zaprezentuje nam wiarygodne informacje. Jeśli tak- znacznie łatwiej jest z niej skorzystać niż samemu porównywać parametry lub brać się za instalację i rozruch gry w ciemno.