Jak wybrać odpowiedni garnitur do pracy, aby zawsze prezentować się stylowo i stosownie?

Spora część z nas pracuje w miejscu, gdzie na co dzień obowiązuje formalny sposób ubierania się. Dotyczy to przede wszystkim urzędów, banków, adwokatów i notariuszy, a także biznesmenów oraz wszelakich prac biurowych. Nie oznacza to jednak, że musimy ubierać się monotonnie i bez wyrazu, czyli po prostu nudno. Najbardziej eleganckim ubraniem dla mężczyzn jest oczywiście garnitur, jednak przez swoją klasyczną i ponadczasową formę posiada on wiele możliwości stylizacyjnych, o czym bardzo często zapominamy. Można bowiem połączyć elegancki ubiór z możliwością wyrażenia własnego stylu, tak, aby zawsze prezentować się modnie, jednak stosownie do sytuacji. Jak zatem wybrać garnitur do pracy? Czy prawdą jest to, że czarny garnitur do pracy nie będzie mile widziany przez szefostwo?

Kolor garnituru do pracy ma ogromne znaczenie

Pierwszą kwestią, na jaką zwracamy uwagę wybierając garnitur do pracy, jest oczywiście jego kolor. Jest to bardzo ważna decyzja, ponieważ to on określa poziom elegancji całej stylizacji i jest pierwszą rzeczą, którą zauważą nasi szefowie, współpracownicy czy partnerzy biznesowi. Przyjęło się, że powinien on być raczej stonowany i bardziej ciemny – do pracy odpowiedni będzie zatem popielaty, granatowy czy siwy garnitur. Sprawią, że będziesz się prezentował z wyjątkową klasą, a do tego elegancko i stosownie do okazji.

Jeśli jednak wiesz, że Twój szef nie jest strasznym fanatykiem formalnego ubioru, możesz próbować założyć także niebieski garnitur, ciemnozielony czy bordowy. W takiej sytuacji najważniejsze jest jednak wyczucie tego, na ile w kwestii ubioru mogą sobie pozwolić pracownicy danej firmy. Jeśli nie jesteś pewien, nie ryzykuj od razu – przed zakupem takiego garnituru dobrze jest najpierw obserwować strój swoich współpracowników, zapytać o ich wcześniejsze doświadczenia w tej kwestii lub po prostu porozmawiać ze swoim szefem.

Czy czarny garnitur do pracy to dobry pomysł?

W naszej kulturze przyjęło się, że czerń jest zarezerwowana na bardzo wyjątkowe i podniosłe okazje, takie jak uroczystości rangi państwowej, żałoba czy wyjścia do teatru lub opery. Tak więc czarny garnitur do pracy może nie być do końca mile widziany, chyba że jego założenie jest usprawiedliwione jakąś wyjątkową sytuacją. Jeśli jednak widzisz, że zarówno szef, jak i Twoi współpracownicy od czasu do czasu noszą czarny garnitur do pracy jak Ewtex, możesz również stopniowo włączać go do swojej służbowej garderoby i na bieżąco obserwować, jak zostaje to przyjęte. W większości miejsc nie powinno być raczej problemu z tym, że garnitur do pracy jest w kolorze czarnym.