laptop

Komputer stacjonarny czy laptop?

Na co się zdecydować- na komputer stacjonarny czy przenośny?

Nie mając w zanadrzu żadnego sprzętu i stojąc przed wyborem swojego nowego komputera, przede wszystkim musimy zdecydować o tym, czy będzie to komputer stacjonarny czy laptop. Tak naprawdę, jest to jeden z bardziej podstawowych parametrów takiego komputera, który wpływa na jego późniejszy sposób użytkowania, a także na rodzaj akcesoriów, jakie trzeba będzie do niego dokupić. To jednak nie wszystko. O ile na komputerze przenośnym można pracować wszędzie, o tyle komputer stacjonarny będzie potrzebował specjalnego, stałego miejsca, w którym będzie się znajdował. Jakie zalety oraz wady posiadają oba te typy komputerów?

Zalety i wady komputerów stacjonarnych

Bardzo często można usłyszeć, że praca na komputerze stacjonarnym jest wygodniejsza, zwłaszcza, jeśli wykonuje się ją każdego dnia przez wiele godzin. Można do niego dobrać wygodne biurko oraz fotel, a także po kolei kompletować inne akcesoria i sprzęty komputerowe i biurowe, które dodatkowo zwiększają zakres naszych możliwości. Wybór komputera stacjonarnego czy laptopa może być jednak podyktowany ilością posiadanego przez nas miejsca- w małych mieszkaniach czasem po prostu nie ma miejsca na aranżację tak obszernego biura. Jeśli jednak mówimy o cenie, zazwyczaj komputer stacjonarny będzie tańszy od laptopa o podobnych parametrach technicznych i wydajnościowych. Dodatkowo, możemy go swobodnie rozbudowywać, ma w sobie sporą ilość gniazd, łatwo można wprowadzać w nim modyfikacje, a także łatwiej o jego poprawną konserwację, co zapewnia mu wysoką żywotność. Jedną z większych wad może być natomiast to, że zazwyczaj przychodzi do niego mnóstwo kabli, które trzeba w jakiś sprytny sposób maskować, co negatywnie wpływa na estetykę miejsca pracy. Nie sposób też wspomnieć o najbardziej oczywistym- komputer ten nie może nam zapewnić żadnej mobilności.

Zalety i wady laptopów

Największą zaletą tych komputerów jest fakt, że możemy je zabrać ze sobą wszędzie, ale też w samym mieszkaniu na szybko możemy sobie zorganizować pracę w dowolnym, preferowanym przez siebie miejscu. Taki komputer ma w sobie wszystko, co potrzebne w zwartej, lekkiej, kompaktowej formie. W przypadku laptopa, jego wyższa cena wiąże się też z brakiem konieczności wyposażania go w dodatkowy monitor czy myszkę- wszystko to posiada on już w sobie. Takie komputery zazwyczaj pracują bardzo cicho, a dodatkowo pobierają mniej prądu. Nie są jednak pozbawione wad. Przede wszystkim właściwie w żaden sposób nie możemy rozbudowywać takiego komputera ani też zmieniać jego konfiguracji- kupujemy gotowy produkt stanowiący całość. Jego konserwacja również jest trudniejsza i zazwyczaj, nawet tak prozaiczna czynność jak przeczyszczenie jego układów chłodzenia, wymagają wizyty w serwisie. Wiele osób uważa też, że praca na laptopie przez wiele godzin jest znacznie mniej komfortowa od pracy przy komputerze stacjonarnym. Podsumowując więc, to, jaki komputer będzie lepszy zależy od tego, w jaki sposób będziemy chcieli go użytkować i jakie są nasze potrzeby oraz wymagania.