procesor

Jaki procesor będzie najlepszy dla zapalonego gracza?

Wiele osób, które pasjonuje się grami komputerowymi inwestuje w coraz to lepszy sprzęt komputerowy, który nie tylko w takim kontekście stanowi zachciankę, ale tak naprawdę w ogóle umożliwia włączenie niektórych, jakże zaawansowanych gier. Wysokiej jakości grafika, ale też rozbudowane scenariusze, wszystko to sprawia, że niektóre gry mają naprawdę bardzo wysokie wymagania sprzętowe, których nie będzie w stanie spełnić nawet komputer ze średniej półki cenowej z dedykowaną kartą graficzną. Dlatego też czołowi producenci komputerów zazwyczaj mają w swojej ofercie specjalne linie produktowe dedykowane dla graczy, a więc takie komputery, których parametry zostały dobrane w taki sposób, aby umożliwić komfortową grę w najnowsze propozycje, jakie pojawią się na rynku.

Wybieramy odpowiedni procesor

To właśnie odpowiedni procesor dla gracza oraz karta graficzna są tymi dwoma, najistotniejszymi komponentami, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając sprzęt. W przypadku procesorów mamy tak naprawdę do wyboru dwie możliwości- procesor Intel oraz AMD. Na dzień dzisiejszy jest to dwóch, czołowych producentów, którzy stanowią cały rynek dostępnych możliwości. Oczywiście, jest tutaj w czym wybierać, gdyż zarówno jeden jak i drugi producent posiada w swojej ofercie cały wachlarz procesorów na każdą kieszeń i na każde wymagania- także propozycje dla graczy. Wybierając procesor dla gracza zwracajmy uwagę na ilość rdzeni oraz wątków- oczywiście im będzie ona wyższa tym lepiej. Obecnie, standardem są procesory 4 rdzeniowe, ale w przypadku, kiedy chcemy na komputerze wykonywać ponadstandardowe operacje, lepszym wyborem będzie już procesor z 6 rdzeniami czy nawet z 8 rdzeniami. Ważnym parametrem jest też częstotliwość, odblokowany mnożnik w CPU, pamięć podręczna oraz sama podstawka.

Na jaki model się zdecydować?

W przypadku procesorów marki Intel mamy do czynienia z popularną linią produktową Intel Core i3, i5, i7 oraz i9. Standardem w komputerach z niższej półki cenowej są procesory i3 oraz coraz częściej także i5, które służą sporadycznym użytkownikom komputerów. Procesor i7 stanowi obecnie jedną z najlepszych propozycji wydajnościowych, a w obrębie tego modelu również znajdziemy różne jego warianty, które umożliwiają lepsze dopasowanie charakterystyki tego komponentu do naszych potrzeb. Topowym i najnowocześniejszym produktem marki Intel jest obecnie model i9- produkt, który może posiadać nawet 18 rdzeni oraz 36 wątków, który stwarza graczom ogromne możliwości, ale jest już produktem naprawdę bardzo drogim.

Z kolei AMD proponuje serię procesorów Ryzen 3, 5 i 7. Ryzen 3 jest najtańszą wersją, której raczej nie poleca się graczom, podczas kiedy Ryzen 5 sprawdzi się w przypadku gier o niewielkich wymaganiach sprzętowych. Bardziej optymalną wersję dla graczy stanowi Ryzen 7, jest to procesor o 8 rdzeniach, którego parametry wydajnościowe można uznać za optymalne. Produktem o klasę wyżej tej marki będzie natomiast procesor Threadripper, który posiada 16 rdzeni oraz aż 32 wątki. Jego cena jednak obecnie jest bardzo wysoka.