dyski twarde

Rodzaje dysków twardych

Kupujemy dysk twardy do naszego komputera

Dysk twardy jest takim elementem komputera, który warunkuje jego pracę. Może się więc zdarzyć, że będziemy musieli zdecydować się na zakup tego komponentu, a co za tym idzie chociażby pobieżnie zainteresować się tym, jakie są dostępne rodzaje dysków twardych w sklepach ze sprzętem. Tak naprawdę to, jaki dysk twardy będzie nam potrzebny zależy od tego, do jakiego komputera chcemy go dokupić, a także jakie parametry wydajnościowe ma posiadać- chodzi tutaj głównie o prędkość oraz pojemność. Im wyższe parametry tego komponentu tym nasz sprzęt znacznie dłużej pozostanie „na czasie”, ale też jego cena może okazać się znacznie wyższa. Wiele zależy też od tego, jakie my sami mamy wymagania względem takiego sprzętu.

Do czego służy dysk twardy?

Ta informacja również jest ważna po to, abyśmy w ogóle wiedzieli co kupujemy i po co jest nam to potrzebne. Przede wszystkim dysk twardy jest tym elementem, na którym zapisywane są wszelkie dane. Z tego też względu jednym z ważniejszych jego parametrów jest jego pojemność, a więc to, jak wiele danych faktycznie będziemy mogli na nim zmieścić. Analizując parametry dysków twardych, nie mniej ważna jest prędkość zapisu danych na dysku. Szybsza i wydajniejsza praca komputera zawsze oznacza znacznie wyższy komfort jego użytkowania na co dzień.

Jakie rodzaje dysków twardych możemy wyróżnić?

– Zdecydowanie najlepszym możliwym produktem, jaki obecnie znajdziemy na rynku są dyski typu SSD, które opierają się o technologię Flash. W przypadku porównania parametrów dyskówtwardych, dysk typu SSD cechuje się największą pojemnością w stosunku do największej prędkości… oraz najwyższej ceny za każdy GB pojemności. Jest to jednak najbardziej wydajne i najbardziej przyszłościowe rozwiązanie, gdyż za pewne tego rodzaju dyski- ze względu na komfort ich użytkowania- będą wypierały klasyczne dyski talerzowe.

– Hybrydę stanowi dysk typu SSHD. Jest to rozwiązanie, gdzie technologia talerzowa zostaje zmieszana z niewielką ilością pamięci Flash. W efekcie uzyskujemy wypośrodkowanie wszelkich parametrów- pojemności, szybkości oraz ceny.

– Tradycyjny dysk talerzowy, który określany jest też jako magnetyczny. Oznacza się je skrótem HDD. Jego praca opiera się o obracające się talerze, stąd też jego nazwa, a także znacznie większe prawdopodobieństwo wystąpienia różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych. Dysk ten jest zdecydowanie najtańszą opcją z dostępnych na rynku, dlatego też często znajdziemy w sklepach tego typu dyski o gigantycznych, wprost niewyobrażalnych pojemnościach za naprawdę niewielkie pieniądze. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zarówno proces zapisu jak i odczytu nie będzie charakteryzował się wysoką prędkością, a już na pewno nie taką jak w przypadku SSD. Jednakże, w przypadku sporadycznych użytkowników komputera, którzy nie wykonują na nim zbyt skomplikowanych operacji, a jeśli wykonują to robią to sporadycznie, wybór takiego dysku do komputera jest jak najbardziej uzasadniony i tak naprawdę- najlepszy.